Vytápění v Pekingu

header

vytápění.cz > cestopisy > Vytápění v Pekingu a okolí
  • články
  • katalog produktů
  • poradna
  • databáze firem
  • kalkulačky
  • VŠE O tepelných čerpadlech
  • výkladový slovník
  • náměty a připomínky
  • archiv: poradna 2000–2008
  • prezentace firem
  • dotace
login



  • Zapomenuté heslo?
  • Zapomenuté uživatelské jméno?
  • Registrace
  • loga vytápění.cz
  • pracovní tým
  • externí redaktoři
  • kontakt
  • RSS


Vytápění v Pekingu a okolí

vydáno 13.4.2010

zpět do cestopisů























(13.4.2010) Peking leží v severním cípu Severočínské planiny, která se otevírá k jihu a na východ od města. Severní a západní okraj města jsou chráněny horami. Panuje zde kontinentální podnebí s horkými léty a chladnými suchými zimami. Nejvyšší naměřená teplota je 42 °C, nejnižší -27 °C.

I přes značně chladné zimy platí pro Peking v podstatě to, co i pro celý zbytek Číny: Číňané všeobecně snášejí zimu lépe než horko. Zatímco evropská kultura se naučila chránit se účinně proti mrazu, čínská kultura se naopak snaží bránit proti vedru. Vějíře, hedvábí, široké klobouky a zelený čaj jsou čínskými vynálezy pro boj s horkem. Pro boj se zimou jsou čínské výdobytky skromnější.

Čínské tradiční domy jsou postaveny na úrovni terénu na podlaze z dusané hlíny, okna jsou většinou jednoduchá. Na okenní výplně se tradičně kromě skla používal i papír. Domy jsou tedy od okolního prostředí izolovány jen velmi slabě. Jako náhrada vyvýšeného základu, na kterém stojí většina evropských stavení, slouží na severu Číny tzv. kang (čti kchang). Jedná se o zděný, zhruba půl metru vysoký sokl, který zaujímá značnou část obytné místnosti a vypadá jako veliká široká postel, často přes celou délku místnosti.

Peking brána

Kang je pokryt rohožemi, v rohu jsou do komínku srovnány vatované přikrývky, kterými se v noci obyvatelé přikrývají. Na kangu se odehrává kromě spánku i celá řada běžných aktivit, přes den se na kang může dát stolek na krátkých nožkách.

Kang se běžně vytápí kouřem buď z kuchyňského nebo z venkovního sporáku. Topí se většinou dřevem nebo biomasou, například vysušenými a vymlácenými kukuřičnými palicemi.

Kang se do Číny dostal prostřednictvím severních barbarských kmenů patrně ze severovýchodu za Severních a Jižních dynastií, i když zbytky podobných zařízení nacházíme již v neolitických kulturách centrální planiny.
kang

Kromě kangu se v tradičních severních domcích používají i kamna na brikety. Brikety mají válcový tvar a jsou provrtány řadou otvorů, které zaručují komínový tah. Brikety se totiž do kamen kladou jedna na druhou do otvoru, který má průměr právěna jednu briketu. Když briketa v kamnech vyhoří, nerozpadne se, ale zůstane v původním tvaru, neboť je vyrobena ze směsi uhelného prachu a hlíny. Pomocí kleští se z kamen snadno vytáhne a nahradí briketou novou.

K dalším tradičním způsobům boje s mrazy patří různá ohřívadla na dřevěné uhlí, které používali i čínští císařové v trůnních sálech. V neposlední řadě pak tlusté spodní prádlo a vatované nebo péřové kabáty, které se někdy neodkládají ani v místnostech. Takové pasívní vzdorování zimě je typické i pro jižní Čínu, kde se většinou netopí vůbec.
hutung

V moderních pekingských budovách se teplo dodává většinou centrálně, nicméně izolace budov je rovněž přizpůsobená spíš letním vedrům než zimnímu období. Každý pekingský byt je vybaven klimatizací, která se dá pustit v zimě na zpětný chod. Proto, když ústřední topení nestačí, je možno si pomoci v zimě klimatizací nebo elektrickým přímotopem. Z netradičních zdrojů se užívají např. velmi hojně sluneční kolektory, které slouží k ohřevu vody, pomalu se šíří i užívání tepelných čerpadel.

Číňané často tráví svůj volný čas v restauracích a hospůdkách, kde se hojně pracuje s otevřeným ohněm, např. při konzumaci tzv. mongolského či sichuanského kotlíku, popř. korejského grilovaného masa. Tyto restaurace jsou hojně navštěvovány právě v zimě, neboť skýtají vítanou příležitost se ohřát nejen zevnitř, ale i z vnějšku.
čínská zeď

Autor textu a fotografií: PhDr. David Sehnal

zpět do cestopisů

Diskuze - Vytápění v Pekingu a okolí
Samozřejmě, Čína se rozprostírá od tropickým oblastí ( ostrov Hainan ) až po Sibiř na s..
Radomír Drozd

Slyšel jsem, že topení v Číně bylo hodně závislé na poloze.Např. že v Pekingu to..
dandy

Potvrzuji, že v Pekingu byla velká zima, ale v běžných hotelech mají samozřejmě topení v..
Radomír Drozd

počet příspěvků 4, poslední 15.6.2010 20:20
  • vstoupit do diskuze

Mohlo by vás také zajímat

mohlobyvaszajimat
Poliklinika Řečkovice s tepelnými čerpadly ušetří přes 700 tisíc ročně
(6.2.2010) Zbytečně vysoké náklady za odběr tepla dlouhodobě sužovaly brněnské Centrum Lékařské péče. Problém vyřešila až instalace tepelných čerpadel, díky nimž se výdaje polikliniky za vytápění sníží o více než polovinu.

mohlobyvaszajimat2
Rozhovor s Tomášem Juřičkou
(21.12.2009) Dne 15.12.2009 natočil redakční tým s hercem, panem Tomášem Juřičkou, rozhovor o tom, jak vytápí dům, kde žije se svou rodinou. Pana Juřičku známe z mnoha televizních her a seriálů, jeho hlas se dnes ozývá snad ze všech dabovaných zahraničních filmů.


Zajímavé odkazy

Čínština - tlumočení a překlady - Hua2.cz

DesertRose - stránky pro ty, kteří chtějí podnikat v Číně

 

Copyright © 2010 vytápění.cz:
Partneři vytápění.cz:
www.somatherm.cz      www.econtrol.cz

design: Luigi Lugiano